FİZİBİLİTE & İŞ PLANI HAZIRLAMA SORU VE CEVAPLAR

 Ana Sayfa / Sıkça Sorulan Sorular
  • Fizibilite nedir? Ne için yapılır?Open or Close

    Türkçede yapılabilirlik olarak bilinen bu terim, daha ziyade “FİZİBİLİTE ETÜDÜ” olarak kullanılır. Fonların ve imkanların kullanımını gerektiren hemen her yerde, gelecekte kazanç getirecek bir işe kalkışıldığında, söz konusu olacak yatırımın değer olup olmadığını, ne ölçüde karlı olabileceğini ortaya koymak için yatırım projesi ile ilgili önemli bütün hususların değerlendirilmesine ihtiyaç duyulur. Bu yüzden bir proje için yatırım kararı alınmadan önce teknik, ekonomik, finansal ve yasal araştırmaların yapılması gerekmektedir. Yapılan bu araştırmalar neticesinde, projenin karlı ve yararlı olup olmayacağını ortaya koymak için fizibilite raporu hazırlanmaktadır. Fizibilite raporu kapsamında, projenin zayıf, güçlü yönleri ile sunduğu fırsatlar ve karşılaşılabilecek tehditler göz önüne serilerek projeye ait fayda-maliyet analizleri yapılmaktadır.

  • Fizibilite hazırlama süresi ne kadardır?Open or Close

    Fizibilite etütlerinin hazırlanması her yatırımı fikrinin yapısına , ölçeğine göre değişmekle beraber ortalama 1 ay-6 ay arası sürmektedir.

  • İş planı nedir? Ne için yapılır?Open or Close

    Bir şirketin geçmişini, gelecek için vizyonunu ve bu vizyondaki hedeflerine varmak için uygulayacağı planları anlatan çok önemli bir stratejik planlama dokümanı (aracı) ve şirketinizin yol haritasıdır. İŞ PLANI, (Business Plan) genelde borç verenler (banka, leasing firması veya şirketinize ya da size borç vermeyi düşünen kuruluş yahut kişiler) veya şirketinize ortak olmayı isteyen kuruluş ya da kişiler için hazırlanan; şirketinizin dününü, bugününü ve yarınını gösteren bir araçtır..